Tuesday, February 28, 2017

Brownie'd mustikatega


Pärast vaheaega esmaspäev tundus eriti oodatuna. Kõik osalised olid väga õhevil ja valmis küpsetama. Nagu ikka üle nädala oli käes magusa toidu valmistamine. Esmalt oli plaan valmistada vastlakukleid (sest teisipäev oli vastlapäev). Kahjuks aga, ei oleks need mahtunud ajalisse piirangusse. Nii et valisin valmistamiseks ühed oma lemmikud - brownie'd :) Seekord on inspiratsiooni saadud kokablogist http://www.siitnurgastjasealtnurgast.ee , kus algselt oli küll ette nähtud tegemine mustsõstardega, kuid paraku olid mul külmikus ootamas kõigest mõnusad mustikad Eesti metsast. 
Noored kokad tööhoos

Maitsva brownie valmistamiseks läheb vaja:

200 g tumedat 70%-lise sisaldusega šokolaadi
150 g võid
2 muna
200 g suhkrut
0,5 tl soola
150 g nisujahu
100-150 g mustikaid*

Sulata vesivannil** madalal kuumusel või- ja šokolaaditükid. Tõsta pliidilt ning lase veidi jahtuda. Klopi munad suhkru ja soolaga lahti, sega vispli abil šokolaadiseguga. Lõpuks lisa jahu, sega ühtlaseks. Kata neljakandiline umbes 23x34 vorm küpsetuspaberiga. Vala tainas vormi. Aja spaatliga (kui spaatlit ei ole, kasuta nüri noa selga) ühtlaseks. Puista peale mustikaid. Võid osa neist vajutada kergelt tainasse.

Küpseta 180 kraadi juures 25 minutit (Ära kasuta pöördõhuga režiimi, vaid tavalist alt ja ülevalt küpsetamise programmi)
. Lase jahtuda, lõika tükkideks, sõelu peale tuhksuhkrut.



Koolis olid meil kasutusel suured ahjuplaadid ning seetõttu tulid brownie'd õhukesed. Selleks, et tuleksid kohevamad ja paksemad, selleks kasuta väiksemat plaati või kata suurest ahjuplaadist pool.

Pannile valamine, silumine ja mustikatega
katmine
kõigi kolme minipere valmis küpsetised


* Mustikate asemel võid kasutada ka mustsõstraid või segada taigna sisse hoopis kreeka pähkli tükke.
**Suurem pott pliidile, väiksem pott šokolaadiga sisse. Väiksema poti põhi ei tohi ulatuda veeni. Vesi ei tohi päris keema minna! Jälgi, et veeaur ega vesi šokolaadipotti ei satuks, sest siis läheb šokolaad tükki.
Head maiustamist!

Wednesday, February 15, 2017

Pasta Carbonara

Tundides proovin arvestada võimalikult palju sellega, mida noored ise valmistada sooviks. Sel korral oli mõte, et võiks pastat teha. Samas oleks võinud teha ju lihtsalt makarone hakkliha või siis vorstiga. Hea, lihtne ja kindlasti saaksid kõik sellega hakkama. Seega, et kõik liiga lihtne ei oleks, võtsime ette väljakutse nimega "Pasta Carbonara".
Erinevaid retsepte selle valmistamiseks leiab internetist igasuguseid - nii eesti kui inglise keeles. Seekordse retsepti võtsin Nami-Nami lehelt, kuigi tegin taaskord ka sealt veidi mugandusi.

Hakkame siis kokkamisega peale :)

Vaja läheb (retsepti kogused on mõeldud neljale inimesele):
200g suitsupeekonit,
500g spagette,
4 muna,
50g kõva juustu,
3dl toidukoort (sobib ka rõõsk- või vahukoor),
lisaks veidi soola ja purustatud musta pipart.

Serveerimisel kasutasime tomateid ning spinatit.



Alustuseks keedad spagetid soolaga maitsestatud vees pehmeks (ca 8 min), spagette või panna potti kas täispikkuses või pooleks murtuna.
Samal ajal, kui spagetid keevad, lõika peekon ribadeks või kuubikuteks (kuidas endale rohkem meeldib) ning pruunista pannil. Kastme jaoks klopi munad vispliga kergelt vahule, lisa riivitud juust (juustu peaks jääma ka peale raputamise jaoks veidi järgi) ja koor. Klopi kõik koostisosad omavahel läbi.
Selleks hetkeks peaks olema valmis nii peekon kui ka spagetid. Kurna spagetid. Aseta spagetid kaussi (potti), lisa juurde peekon ning vala peale kaste. Sega läbi, kaste peaks hakkama kuumusega (spagetid ja peekon) tahenema ning muna kastmes hüübima. Ära vala kogu kastet korraga, võib juhtuda, et kastet on liiga palju ja siis ei muutu pasta kooreseks vaid on vesine. Soovi korral võid pastat veel madalal kuumusel õrnalt läbi kuumutada, kuid siis tuleb järgida, et muna üle ei küpseks.
kolme miniperekonna hõrgutised
Head isu!



Thursday, February 9, 2017

Banaanimuffinid iirisevenisega

Nüüdseks siis juba tavapärane esmaspäeva pärastlõuna - kell 15.15 alustame kokkamisega kooli õppeköögis. Tore, et meile on lisandunud uusi huvilisi!

Täna oli esimene kord, kus tuli rakendada ka oma retsepti lugemise oskusi. Kõik said sellega ilusti hakkama.

Banaanimuffinite ja iirisevenise retsept on pärit Muffinite raamatust.

Koostisosad, retseptid ja noored, kes tahaks juba valmistama hakata :)
Alustame siis algusest. Muffinite vamistamiseks vajaminevad toorained (sellest kogusest jagub umbes 12 muffiniks):

1 banaan
100g nisujahu
1tl küpsetuspulbrit
100g võid 
100g suhkrut (algses retseptis hele toorsuhkur, meie asendasime selle tavalise suhkruga)
2 muna.





Püreesta banaan. Vahusta või ja suhkur. Lisa munad, jahu ning küpsetuspulber. Klopi segu, kuni saad ühtlase massi. Lisa 

juurde püreestatud banaan. Jaota tainas muffini pabervormidesse ning küpseta ahju keskosas 12-15 minutit (190 kraadises eelsoojendatud ahjus). Kui koogid on kerkinud ning pealevajutamisel tagasi vetruvad, võid võtta muffinid ahjust ning tõsta jahtuma. 

Katteks määri muffinitele peale iirisevenist

Muffinid ahjust väljas ning glasuurimine täieshoos


Ootame kannatlikult muffinite valmimist




Iirisevenise valmistamine oli suurem väljakutse.
Iirisevenise valmistamiseks on sul vaja:
100g võid
125g kondenspiima
50g suhkrut 
1sl heledat siirupit

Venist võib valmistada nii mikrolaineahjus kui pliidi peal. Meil mikrolaineahju ei olnud, seetõttu tegime oma võõba pliidil.

Pliidil tehtud:
Sulata või (aga ära lase seda keema), sega hulka kondenspiim, suhkur ja siirup. Keeda segu pannil 4-7 minutit, pidevalt segades, et see panni põhja kinni ei jääks.

Mikrolaineahjus tehtud võõp:
Aseta või suurde kaussi ja sulata seda mikrolaineahjus umbes 30-40 sekundit. Sega hulka kondenspiim, suhkur ja siirup. Keeda ahjus 4-7 minutit täiel võimsusel, segades seda lõpupoole iga minuti järel, kuni omandab kahvatukuldse värvi.

Jäta võõp veidikeseks jahtuma ja paksenema ning siis määri see muffinitele :)

Võõba valmistamine oli veidi keerulisem ettevõtmine, kui muffinite küpsetamine. Ilus kuldne võõp valmis kahest pannist ühel. Teise panniga saime õppetunni, mis juhtub kui põhja kõrvetada. Tulemuseks oli maitsev pruun karamell, mida kõik hea meelega niisama maiustamiseks sõid, kuid muffinile peale määrida ei olnud seda võimalik (ei olnud kreemjas).


Head maiustamist!



Pilt ja meie valmistatud muffin.